Ha szereted a levendula illatát, valószínűleg a lehető legtovább szeretnéd élvezni a szárított levendula csokrodat, amelyet magad gyűjtöttél vagy vásároltál. A továbbiakban megosztunk pár ötletet és módszert, amellyel tovább tudod élvezni ezt a kellemes illatú, szárított aromás csokrot.
Egy gyors tipp a kezdés előtt: Hogyan akadályozzuk meg a szárított levendula hullását
Ha valaha is dolgoztál már száraz levendulával, akkor tudod, hogy a morzsolódása hihetetlenül gyakori. A levendula leszedése és szárítása a virágok teljes kinyílása előtt a legjobb módja annak, hogy elkezdd.
1. Mit tehetsz a levendula szárakkal…
A legtöbb ember eldobja a levendula szárát, de van haszna. Nem olyan illatosak, mint a bimbók, de még mindig tartalmazzák a levendula esszenciális olaját, és praktikusan használhatók a házban.
Az egyik egyszerű módja annak, hogy az emberek használják őket, hogy segítsenek tüzet gyújtani. Mivel természetesen tartalmaznak olajat, gyorsan meggyulladnak, és segítenek a szabadban tüzet gyújtani, ezért érdemes kéznél tartani a szárakat erre a célra.
Lehet, hogy nem ez az első választásod, de a szárat füstölővé is alakíthatod:
Kálium-nitrát fürdőbe áztatva, majd szárítva a töveket füstölőtartóba és gyertyába helyezhetjük. Lassan égnek miközben illatukat a levegőbe bocsátják.
2. Mihez kezdj a levendula szárított leveleivel…
Bár a levendula levelei nem annyira ismertek, mint a virágok, ugyanúgy erőteljes aromával rendelkeznek. Érdemes tehát megfontolni megőrzésüket és felhasználásukat – különösen, ha szeretsz otthon kézműveskedni.
Levendulás olaj
A levendula virágaihoz hasonlóan a levélkéknek is sokféle hasznosítása van. Az egyik legnépszerűbb a levendulás olaj készítése. Ezt a módszert macerálásnak nevezik, és ugyanúgy készül, mint a virágoknál. Egy befőttes üveget ½-ig vagy ¾-ig megtöltünk levelekkel, majd hozzáadjuk kedvenc olajunk, mint például sárgabarackmag, mandula, olíva… Hagyjuk a leveleket néhány hétig az olajban ázni, majd szűrjük le – érdemes néhányszor átforgatni az üveget, hogy erősebb infúziót kapjunk.
Levendula ecet
Egy másik népszerű felhasználási mód a saját levendula ecet elkészítése. Ebben az esetben is egy tégelyt 50%-ig meg kell tölteni friss vagy szárított levelekkel, amelyik kéznél van. Aztán, a legjobb eredmény elérése érdekében adjunk hozzá almaecetet, majd hagyjuk az infúziót 3-4 hétig ázni, néhányszor forgassuk át, mielőtt szűrnénk. Ez a levendula használható hajöblítésre (50%-os hígításban), ápolószerként a házikedvenceknek a bolhák és kullancsok távoltartására, (50%-os hígításban), fürdő áztatásra stb.
Rozmaring helyett levendula főzéskor
Bár a leveleket a virágokkal megegyező módon lehet használni, főzés közben is élvezheted őket. A receptekben friss rozmaring helyett használhatók. Legyél óvatos, mert az íze könnyen elnyomja az ételt!
Tipp: Hogyan szárítsd le a levendula leveleket
Ha csak egy maroknyit szeretnél egy projekthez, akkor a vegetációs időszakban bármikor levághatod őket. Ha nagyobb mennyiségű levendulalevelet gyűjtünk össze, akkor viszont röviddel a virágzás után jó alkalom erre. Terítsd ki a leveleket egy tiszta konyharuhára vagy papírtörlőre, és hagyd néhány napig levegőn száradni.
3. Hogyan használd a szárított levendula virágait…
Most, hogy jobban tudod, hogyan kell felhasználni a növény többi részét, valószínűleg a virágok maradnak a legismertebbek és használtak, íme néhány tipp…
- Spanyolországban a vidéki az emberek általában takarítás előtt szórják a bimbókat a padlóra, majd azokkal együtt sepregetik a helyiségeket tisztára.
- Illatosító tasakok is készíthetők belőlük, hogy a ruhaneműnek friss, tiszta illatot adjanak, és távol tartják a molyokat.
- Ne feledkezzünk meg a levendula használatáról a konyhában sem! A levendulának egyedülálló íze van, amely jól párosul a citrommal, és édes és sós ételekhez egyaránt használható. Adj hozzá egy kis mennyiségű levendulát a friss limonádéhoz, hogy frissítő nyári élvezetet nyújtson. Ügyelj arra, hogy ne adj az ételhez túl sokat, mert elnyomja az ízét.
- A levendula tea kiváló ízű, könnyen elkészíthető és önmagában is élvezhető. Egy adag elkészítéséhez melegíts fel egy csésze vizet (kb 2dl), és adjon hozzá 1/2 teáskanál levendularügyet. Adj hozzá mézet, cukrot, vagy egyszerűen élvezd úgy, ahogy van.
- A saját potpourri elkészítéséhez nincs szükség sok mindenre. A szárított virágok mellé csepegtess némi levendula illóolajat (10 csepp) Bár a bimbók önmagukban is rendelkeznek illattal, illóolaj hozzáadása segít kihozni azt. Keverjük össze, keress egy kis edényt a potpourri elhelyezéséhez. Vannak, akik szívesen keverik a szárított virágokat fenyőtobozokkal vagy más szárított tárgyakkal a jobb megjelenés érdekében. Tedd egy tálba vagy díszedénybe, és helyezd el bárhová, ahol élvezni szeretnéd az aromát!